Zasady Działania i Rodzaje fotokomórek

Do czego służy fotokomórka?

Fotokomórka to kluczowy element automatyki do bram. To dzięki niej system funkcjonuje sprawnie i bezpiecznie. Sprzęt uniemożliwia bramie uszkodzenie samochodu lub człowieka. To praktyczne zastosowanie wydaje się nieco enigmatyczne.

Budowa Fotokomórki

Sprzęt składa się z dwóch elementów – nadajnika i odbiornika. Nadajnik to elektroniczna płytka wyposażona w diodę IR (podczerwień). Odbiornik jest nieco bardziej skomplikowany i składa się z elementu światłoczułego, przekaźników i styków NC lub NO. Zasady działania fotokomórki wykorzystują komunikacje między urządzeniami, która bazuje na niewidocznej dla ludzkiego oka wiązce podczerwieni.

Jak działa fotokomórka?

Zasady działania fotokomórki są relatywnie proste. Nadajnik emituje wiązkę podczerwieni, która powinna dotrzeć do diody odbiornika. Jeśli tak się dzieje, brama działa w sposób płynny. Jeżeli natomiast na drodze pojawi się przeszkoda, która przerwie światło, system od razu ją wykryję i prześle informację do centrali. Wówczas brama zostaje wstrzymana.

Rodzaje Fotokomórek

W automatyce do bram wykorzystuje się dwa rodzaje fotokomórek – przekaźnikową (zwaną również klasyczną lub analogową) i cyfrową. Te dwa systemy różnią się nieco zasadami działania fotokomórki.

Czym różnią się fotokomórki?

W fotokomórce przekaźnikowej wykorzystano element zwany przekaźnikiem. W tego typu urządzeniach zasady działania fotokomórki opierają się na obwodach. Jeśli na drodze światła pojawi się przeszkoda, dochodzi do klasycznego przerwania obwodu na zaciskach COM i NC. Centrale, które obsługują sprzęt tego typu, mają osobne wejścia dla każdej z linii FOTO. Zasilanie realizowane jest z wyjść centrali sterującej 24V AC lub DC.

Jakie są zasady działania fotokomórki cyfrowej?

W takich sprzętach wykorzystuje się technologię uniwersalne magistrali danych. Zasilanie i informacja o przecięciu wiązki podczerwieni realizowane są za pomocą cyfrowego złącza. Plusem tego rozwiązania jest łatwość instalacji, jednak nie każda centrala jest w stanie obsłużyć taką technologię.

Decyzja o tym które zasady działania fotokomórki sprawdzą się lepiej w konkretnym przypadku zależy od kilku czynników. Warto skonsultować ją ze specjalistą, szczególnie jeśli temat automatyki do bram nie jest Ci bliski. Wybór optymalnego rozwiązania to gwarancja niezawodności i komfortu użytkowania.


Usługi

  • Sprzedaż
  • Montaż
  • Serwis
  • Serwis Pogwarancyjny
  • Doradztwo

Kontakt

  • Konin Ul. Wiśniowa2
  • Tel: 691 422 174
  • bartorex2012@o2.pl