Bazując na parametrach, możemy wyróżnić dwa podstawowe kryteria podziału. Pierwszy dotyczy częstotliwości, na jakiej działa pilot, drugi systemu kodowania.
Jeżeli chodzi o system kodowania to występują dwa główne rodzaje:
– systemy z kodem stałym
– systemy zmienno-kodowe
System stało-kodowy powstał jako pierwszy, ale z ubiegiem lat okazało się, że w dobie wszechobecnej elektroniki stał się mało bezpieczny. Kod zmienny jest o wiele bardziej bezpieczny i z powodzeniem wypiera on swojego poprzednika. Dlaczego kod stały jest mniej bezpieczny? Pilot z kodem stałym każdorazowo generuje i wysyła ten sam kod do odbiornika. Może to skutkować nieprzyjemnymi sytuacjami:
1. Istnieje prawdopodobieństwo, że pilot innego użytkownika będzie mieć identyczny lub bardzo zbliżony kod do naszego, co w „zatłoczonej częstotliwości” może spowodować niepowołane otwarcie naszej bramy wywołane np. przez sąsiada, którego brama działa na identycznym systemie.
2. Na rynku istnieje wiele urządzeń i pilotów (tzw. Piloty klonery), które są w stanie w prosty sposób nauczyć się danego kodu i wygenerować go radiowo, umożliwiając osobie niepowołanej (np. włamywaczowi) w pełni sterować naszymi urządzeniami.
Co zyskujemy dzięki zastosowaniu pilota z kodem zmiennym?
Stosując urządzenia z kodem zmiennym, zapewniamy sobie przede wszystkim bezpieczeństwo oraz wykluczamy wyżej wymienione niepożądane sytuacje.
Drugi podział bazuje na częstotliwości nadawania. Obecnie najczęściej wykorzystywane częstotliwości to 868,35MHz oraz 433,92Mhz. Pierwsza z nich jest pasmem typowym właśnie dla zastosowań zdalnego sterowania i charakteryzuje się mniejszą ilością zakłóceń Wynika to z faktu, iż większość produkowanych urządzeń (nie tylko radiowe sterowanie bramą) jest oparta na częstotliwości 433,92Mhz. Zapewnia to mniejszą podatność na zakłócenia, co w praktyce skutkuje lepszymi i pewniejszymi zasięgami pilota.
Czy zakupiony pilot od razu będzie funkcjonował z moją bramą? Jak zaprogramować pilot do bramy?
Żaden nowo kupiony pilot pomimo pełnej kompatybilności z naszą bramą nie zadziała od razu. Musimy „nauczyć” go komunikacji z naszymi urządzeniami. Procedura ta będzie przebiegać różnie w zależności od producenta. Każdy sprzęt posiada swój specyficzny sposób programowania, dlatego zawsze należy przeprowadzić tę czynność zgodnie z instrukcją danego odbiornika radiowego lub napędu.
Podsumowując
Znając wszystkie przedstawione powyżej informacje, między innymi:
– producenta,
– częstotliwość,
– zastosowaną drogę radiową